Merkez Bankası Faiz İndirimi ve Etkisi

Döviz piyasası faiz indirimine gereğinden fazla tepki veriyor. Aslında faiz kararından daha çok para arzının fiyatlanması gerekir. Henüz para arzında bir genişleme olmamışken bu telaş niye? Faiz indiriminin olma ihtimalini dahi aşırı fiyatlayan bir piyasayla karşı karşıyayız.

Dolar kurunun 50 günlük ortalaması 8,75 TL. 200 günlük ortalaması ise 8,25 TL seviyesinde. Olması gerekenden 1 TL daha fazla bedelle dolar almak isteyenler buyursun alsınlar.

Bankacılık sektörü faizlerin düşürülmesiyle birlikte daha efektif ve belirleyici olacaktır. Bankalarımızın likidite oranları güçlüdür. Hareketli türev piyasalardan reel sektöre kaynak artırarak işlevlerini daha iyi yerine getireceklerdir.

Ayrıca Yurtiçi ÜFE ile Dolar kuru artışını karşılaştırdığımızda 2021 yılı için reel olarak ürün fiyatlarının kurlardan daha fazla arttığını görüyoruz.Eğer kredi faizleri düşürülmeseydi üretici fiyatları salgın, kur ve faiz oranlarının etkisiyle daha da artacaktı.

Kamu kesiminin faiz giderleri azaldığında diğer alanlara daha fazla bütçeden pay ayrılacaktır. Daha da önemlisi özel sektörün mevcut borç yükü faiz oranları düştükçe azalacaktır. Desteklememiz gereken faiz indirimidir. Faiz artışının enflasyonu düşürdüğüne inanmak ilizyondur.

Ekonomimizi dolar kurlarına rehin veremeyiz. Keza faiz oranlarıyla büyük bir ekonomik sistem de yönetilemez. Faizsiz finans araçlarıyla güçlendirilmiş bir finans piyasası inşaa etmemiz gerekiyor. SPK bünyesinde ayrı bir İslami Finans Dairesi kurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir